Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Beykoz Belediyesi, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hayrât Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Kırk Hadis Ezber Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere ödül verildi.

Hayrât Vakfı tarafından verilen teklifin kabul edilmesiyle Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen ve Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yardımıyla ilçeden 1000’i aşkın öğrencinin katılım gösterdiği ‘Kırk Hadis Ezber Yarışması’ sona erdi. Beykoz’un ortaokullarından 829 ve liselerinden de 256 öğrencinin ezber ve kıraat yeteneklerinin ölçümlendiği yarışmada 100’ü aşkın öğrenciye ödül verildi. Birincilere Umre, ikincilere I-Phone 6 cep telefonu ve üçüncülere de dizüstü bilgisayarın hediye edildiği yarışmanın ödül töreni, İlim Yayma Cemiyeti Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Törende çok sayıda okul müdürü de hazır bulunurken, dereceye giren İmam Hatipli öğrenciler, hem Arapça hem de Türkçe olarak ezberden hadis seslendirdi.

Beykoz Boğaziçi Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yanında bulunan İlim Yayma Cemiyeti Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ödül törenine Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek adına Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Beykoz Belediye Meclis Üyesi Nevzat Oral, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Beykoz Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Bülent Küçük, Beykoz İlçe Sağlık Müdiresi Çiğdem Gökçe, Hayrat Vakfı Yöneticisi Erdem Doğan, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Mehmet Karaahmetoğlu, Halk Eğitim Müdürü Mustafa Mamur, ilçeden çok sayıda okul müdürü, öğrenci ile veli katıldı. Programda protokol konuşmaları da gerçekleştirilirken, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, yaptığı konuşmada şunları anlattı:

Müftü Hüseyin Demirtaş: “Baskıyla ve insanları itibarsız hale getirmekle din anlatmanın bizim kültürümüzde yeri yoktur!”

“Bugün burada çok anlamlı bir toplantı için toplanmış bulunmaktayız. Belediyemizi, Milli Eğitim Müdürlüğümüzü ve Hayrat Vakfımızı tebrik etmek istiyorum. Hadis konusu üzerinden maalesef bazı algı operasyonları var. İtibarsız hale getirilmeye çalışılıyor. Dolayısıyla bu hadis konusunu tekrar gündeme getirdiler, 40 hadis ezberleme yarışması yapıldı. Bu vesileyle öğrencilerimizi de tebrik ediyorum, Allah hepsinden razı olsun.

Biz maalesef Kur’an-ı Kerim’i anlatmak, Hazreti Peygamberi anlatmak konusunda fazla bir şey yapmadık. Bir ara Hazreti Peygamberin karikatürünü çizdiler, hakaret ettiler. Mısır’da insanlar sokağa çıktı, Amerikan elçiliğini yaktılar. Bir sürü olaylar oldu… O günlerde ben Çavuşbaşı Merkez Cami’nde bir vaaz yaptım. Dedim ki, ‘Böyle yapmamamız lazım!’ dedim. Böyle yapmamamız lazımdı. Batılılar dünyaya bizleri küçük düşürmek için ve ‘Bu Müslümanlar hiçbir fikre tahammül edemezler, çok şiddet insanıdır; öldürürler’ algısını vermek için bunu yaptılar. Bunda da başarılı oldular.

Din adına ortaya çıkanlar, Allah adına ortaya çıkmıyor; maalesef Peygamber adına ortaya çıkmıyorlar. Kendi duygularını tatmin etmeye çalışıyorlar. Değerli kardeşlerim… Bizim kültürümüzde, bizim dinimizde, bizim Peygamberimizde böyle insanlara baskı yapmak, insanları dövmek, insanlara hakaret etmek ve onları itibarsız hale getirmekle din anlatılmaz! Böyle bir şey yok! Hazreti Peygamber böyle yapmadı! Hazreti Peygamber gerçekten hem Peygamberlik öncesi çok kaliteli bir insandı, fıtri yapısını bozmamıştı; Peygamber olduktan sonra ise yeniden şekillendi, daha da güzelleşti.”

Kazım Bozbay: “Ortaokul öğrencileri Türkçe, lise öğrencileri ise hem Türkçe hem de Arapça olarak hadis ezberledi”

Müftü Hüseyin Demirtaş’ın ardından kürsüye gelen Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, konuşmasına yarışmaya dair rakamlar vererek başladı. İlçeden toplamda 28 ortaokul ve 14 liseden yarışmaya katılım olduğunu dile getiren Kazım Bozbay, ortaokuldan 829 ve liseden ise 256 kişinin yarıştığını söyledi. Toplamda 100’ü aşkın öğrencinin ödül aldığına dikkat çeken Kazım Bozbay, katılımın 1000 öğrenciyi de aştığına dikkat çekti. Ortaokul öğrencileri yalnızca Türkçe olarak ezberlese de lise öğrencilerinin kırk hadisi hem Arapça hem de Türkçe olarak ezberlediğini dile getiren İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, özellikle imam hatip liselerinde okuyanların daha hacimli ve ağır hadisleri ezberlediğini vurguladı.

Başkan Yardımcısı Kaşıtoğlu: “Belediye olarak yaptığımız işlerin halkta karşılık bulması, mutluluğumuzu artırıyor”

Son olarak kürsüye Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek adına törene katılan Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu gelirken, Müftü Hüseyin Demirtaş gibi konuşmalarına bombalı saldırılarda ölen polis ve sivil vatandaşların ailelerine taziye mesajları geldi. Muharrem Kaşıtoğlu, “Rabbim inşallah bir daha böyle bir acı yaşatmaz diye Allaha dua ediyorum” derken, Vezneciler’de terör saldırılarında hayatını kaybedenlere yönelik üzüntülerini dile getirdi. Konuşmasının devamında Hayrat Vakfı tarafından Beykoz Belediyesi’ne Kırk Hadis Ezber Yarışması önerisi geldiğinde duyduğu heyecanı anlatan Kaşıtoğlu, bu sırada katılımın yüksek olduğunu öğrendiğinde mutluluğunun daha da arttığını vurguladı. Beykoz Belediyesi olarak bir iş yaptıklarında halk tarafından bir karşılık bulması halinde mutluluklarının arttığını ifade eden Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Hazreti Muhammed’in hadisleri üzerinden hayata tutunmanın öneminden bahsetti. Belediye Başkan Yardımcısı olarak, ilçede kıydığı her nikahta mutlaka bir hadis dile getirdiğini ifade eden Muharrem Kaşıtoğlu, “Hazreti Peygamberin hayatı ayrıca bir insan olarak da incelenmeli” dedi.

Konuşmaların ardından ödül töreni gerçekleşirken, dereceye giren çocukların ödülü protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.