Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kepez Belediyesi ve Hayrat Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği Kutlu Doğum programı Erdem Bayazıt’ta gerçekleştirildi. İl Müftüsü Osman Artan, “Kutlu doğum haftası kültürel bir haftadır. Bu salonlar doluyorsa Efendimizin (SAV) sevgisindendir. O’nun güzel ahlakını her daim yaşatmalıyız” dedi.

Antalya’da Kutlu Doğum etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor. Kepez Belediyesi ve Hayrat Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği Kutlu Doğum programı Erdem Bayazıt’ta gerçekleştirildi. Düzenlenen programa Antalya İl Müftüsü Osman Artan, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Ak Parti İl Başkanı Rıza Sümer, Hayrat Vakfı Fethiye Temsilcisi Mustafa Kokkokoğlu, Kumluca Temsilcisi İsmail Kısa, Isparta temsilcisi Yusuf Ertürk, Adana Temsilcisi Mustafa Topöz ve Hayrat Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bülent Güner katıldı.

“SALONLAR DOLUP TAŞIYOR”

Kutlu doğum haftasının gönüllerde ayrı bir yer edindiğini ifade eden İl Müftüsü Osman Artan,

“Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’i bize tebliğ eden, yaşantısıyla örnek olan, rehber insan Hz. Muhammed Mustafa Efendimize binlerce Salat-ü selam olsun. Bazı güzel işler vardır ki Allah Rasûlü’nün hadisi şeriflerinde buyurduğu gibi kim bir çığır açarsa o çığır devam ettikçe onun amel defterine sevap yazılmaya devam eder buyuruyor. 1989 yılından beri böyle bir etkinliğin tertip edilmesi ve bugün dalga dalga salonları taşıran kardeşlerimizin toplanarak Peygamberimizin hayatından bir şeyler öğrenmek gayesi ile bu hareketi başlatan kardeşlerimizin amel defterine sevap olarak yazılacaktır. Bazı kesimler “Mevlid Kandili varken Kutlu Doğum Haftasına ne gerek var” diye serzenişte bulunuyorlar. Mevlid kandilinin gönlümüzde yeri ayrıdır, ama senenin belli bir haftasını Kutlu Doğum Haftası olarak değerlendirmek ve bütün planlarımızı buna göre yapmak dünyadaki bütün müslümanların bu tarz çalışmalar yapması ayrı bir anlam ifade ediyor” dedi.

“PEYGAMBERİMİZİN GÜZEL AHLAKINI UYGULAMALIYIZ”

Kutlu doğum haftası için her sene bir konunun ön plana çıkarıldığını belirten Artan,

“Çünkü Kutlu Doğum Haftası Bir kültürel haftadır ve bu hafta da biz nasıl ki bir Yeşilay haftasında konferanslar tertip edilip içkinin zararları ve ondan korunmanın yolları anlatılmakta, Kızılay haftasında buna benzer çalışmalar yapılmakta. İşte bunlar gibi Kutlu Doğum haftasında da her sene bir konu seçilerek Peygamberimizin bu konu çerçevesinde sözleri, yaşantısı ve bizlere tavsiyeleri anlatılmaktadır. İşte Kutlu Doğum haftasının önemi bundandır. Sizlerin buraya gelmesi, şu salonu doldurmanız bunun en güzel göstergesidir. Biz sevgili Peygamberimizi seviyoruz, sadece sevmekle değil Onun güzel ahlakının kendimize ahlak olarak kabul edip yaşantımızı ona göre uygulamak istiyoruz. Bu topluluklar bunun örneğidir” diye konuştu.

kutlu-dogum-3“SALAT VE SELAM MECLİSLERİ ARTTIRILMALI”

Dinimizin en önemli emirlerinden birisi Hz Peygamberimize muhabbet duymak onunla gönül bağımızı her vesile ile güçlendirmek olduğunu vurgulayan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü,

“Hepimiz Kutlu Doğum haftalarında birçok etkinliklerle birçok mevlidi şeriflerde salat ve selam meclislerinde bulunuyoruz. Hz Peygamberimizin doğumuna sevinmek mevlidini okumak, mevlidi ile birlikte ikramlarda bulunmak, din büyüklerimizin ifade ettiği şekliylede büyük bir sevaptır. Hz Peygamberimiz hayatta olduğu zamanda kendisine Mevlidi Şerif ve münasebetiyle şiirler yazanlara çok sevinmiş ve onları ödüllendirmiş. Bunları Siyer-i Nebi okumalarında delilleriyle görüyoruz. Doğrusu Ehl-i sünnet inancına göre Hazreti Peygamberin sünnetine sarılmanın ne kadar büyük bir yol olduğuna hepimiz hemfikiriz. Yılda birçok vesile ile Hz Peygamberimizi anarak salat ve selam meclisi kurarak ve onun bizlere şefaatine nail olacak işlerle uğraşmayı ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

“ONUN ÜMMETİ OLMAKTAN DOLAYI İFTİHAR EDİYORUZ”

Peygamber Efendimizin ümmeti olmamızdan dolayı iftihar etmemiz gerektiğini belirten Hayrat Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bülent Güner,

“Resulü Ekrem aleyhisselatu vesselamın ümmetine karşı son derece şefkatli ve merhametli olduğunu Rabbimiz bize Kuranı Kerim’den haber veriyor; andolsun ki içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki sizin sıkıntıya uğramanız onu çok üzer. Mealen “Çünkü o müminlere karşı şefkatli ve merhametlidir.” Biz böyle bir peygamberin ümmeti olmaktan da son derece iftihar ediyoruz bize karşı gerçekten şefkatli ve merhametli olan peygamber efendimize salatu selam olsun. Muhterem hazirun tarihin öyle bir döneminde Resuli Ekrem aleyhisselatu vesselam Dünya’ya teşriflendirmiştirki insanlığın böyle bir şefkat Peygamberi ne kadar muhtaç olduğunu o asra göz atacak olursak daha iyi anlamış oluruz” dedi.

“DÜNYA’DA SECDESİZ BİR SANİYE YOKTUR”

Dünyada secdenin yapılmadığı bir saniye bulmak mümkün değildir diyen Güner,

“Biri bitirmişse diğerinin vakti gelmiş onun bitince ötekinin alnı secdeye gitmiş. Allah’a kul olmayı ona ibadet etmeyi onun emir ve yasakları çerçevesinde yaşamayı öğretmiştir peygamber aleyhisselatu vesselam. Efendimiz insaniyetin gerçek kıymetini onlara ifade etmiştir. Resulü Ekrem aleyhissalâtü vesselâm’ın nasıl bir şefkati nasıl bir merhameti vardır diye Siyer kitaplarına baktığımız zaman onun yaşayan bütün insanlığa karşı insan tabakalarına karşı bitkilere, hayvanlara, mevcudata karşı bir şefkat ve merhamet peygamberi olduğunu görüyoruz.  Peygamber aleyhissalâtu vesselâm’a ulaşabilmenin en birinci yolu da onun sünnet-i seniyyesine tâbi olmak olduğunu biliyoruz. En birinci anahtarın da salavatı şerife olduğunu biliyoruz.  Onun için o rahmeten lil Aleminindir. Neden alemlere rahmet olarak gönderilmiştir? Nedir bunun sırrı? Her şey Onun gelişiyle değerini bulmuştur. Bunların içinde insanlara bakan umumi rahmet şekli de dünya ve ahiret saadetini temin etmek için Peygamber Efendimizin getirmiş olduğu Risalet vazifesiyle Rabbimizden getirmiş olduğu emirlerdir. Nasıl Habibi Ekrem aleyhissalatü vesselam efendimizin birkaç örneklerle kimlere nasıl bir şefkat sergilediğini görmeye çalışalım. Efendimizin şefkati sadece dünyalık değildir en birinci en evvel olarak ümmeti ile ahiretleri noktasında ilgilenmiştir” diye konuştu. 

Haber: Yıldız ÇİÇEK, Fotoğraf: Serçin ÇILDIR
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.