Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Irak Alimler Meclisi ve Hayrat Vakfı’nın düzenlediği “İMAM NURSİ VE İMANIN İHYASINDAKİ METODU” konulu konferans 26 Mart Cumartesi günü Erbil’de icra edildi. Irak fetva kurumu ve Kuzey Irak âlimler birliği gibi kurumların da katılımıyla gerçekleşen programda Irak’ın farklı bölgelerinden gelen âlimler, akademisyenler ve davetçiler Bediüzzaman hazretlerinin bu asırda başlattığı iman hareketini inceleyip tartışadırlar.

Açılış konuşmaları ile başlayan konferansta Irak fetva kurulu adına Dr. Hüseyin Gazi, Irak Alimler Meclisi başkanı Mahmut Abdülaziz ve Hayrat Vakfını Temsilen Zakir Çetin açılış konuşmalarını gerçekleştirdiler. “İmam Nursi: Hayatı ve Mücadelesi”, “Nursi’ye göre İmanın ihyası: Teori ve Pratik”, “İmam Nursi ve Kevni ayetler ışığında imanın ihyası”, “Risale-i Nur’un Kur’an’a rabt etmekteki tesiri”, “Bu zamanda imanın ihyasında metot ve teklifler” konularında sunumlar ve oturumlar tertip edinildi.

Sonuç bildirisi, değerlendirme ve kapanış oturumunun ardından katılımcılara Risale-i Nur külliyatından eserler hediye edildi.

Ehl-i sünnet olup Irak’ta farklı görüşlerden kişileri bir araya getiren bu konferans bu yönüyle bir ilki gerçekleştirmiş oldu.

Bir asır öncesinden İslam dünyasının içinde bulunduğu problemleri görüp onlara en doğru reçeteler getiren Bediüzzaman hazretlerinin anlatılması ve anlaşılmasına her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğu vurgulandı.

Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin;

“Bizim düşmanımız; cehalet, zaruret, ihtilaftır. Bu üç düşmana karşı sanat, marifet, ittifak silahıyla cihat edeceğiz.” 

sözüne dikkat çekildi.

Türkiye’yi temsilen Hayrat Vakfı mütevelli heyeti azası Muhammed Zakir Çetin, Hayrat Yardım Derneği başkanı Av. Hakkı Aygün, Hayrat Vakfı Afrika koordinatörü Dr. İsmail Kaya, Hayrat Vakfı Ortadoğu koordinatörü Feridun Işıklı ve Hayrat Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Cengiz Günaydın’ın da aralarında bulunduğu kalabalık bir heyet katıldı.

Konferansta “İmam Nursi ve Kevni Ayetler Işığında İmanın İhyası” başlıklı konuyu Dr. İsmail Kaya sundu.

Fotoğraflar:
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.