Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

AK Parti milletvekilleri Mecliste açılan kursta Osmanlıca öğreniyor. AK Parti Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat’ın girişimiyle, Hayrat Vakfı Ankara Temsilcisi ve Osmanlıca Kursları Genel Koordinatörü Said Yavuz ile vakıf hocalarının ders verdiği kursa, AK Parti’li 36 milletvekili katılıyor.

 

TBMM – Coşkun Ergül — AK Parti Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat’ın girişimiyle, Hayrat Vakfı Ankara Temsilcisi ve Osmanlıca Kursları Genel Koordinatörü Said Yavuz ile vakıf hocalarının ders verdiği kursa, AK Parti’li 36 milletvekili katılıyor.

Kursta milletvekillerine Osmanlıca’nın hem yazımı hem de okunması öğretiliyor. Milletvekilleri, Çanakkale Şehitlerine şiirinin de aralarında bulunduğu bir çok şiiri ve eseri Osmanlıca okudu.

AK Parti’li Fırat, Milli Eğitim Bakanlığı ile Hayrat Vakfı’nın 2014 yılında imzaladığı protokol uyarınca düzenlenen Osmanlıca kursları için 330 bin kişinin kayıt yaptırdığını, 250 bin kişiye ise Osmanlıca öğrendiklerine dair belge verildiğini kaydetti.

Fırat, milletvekillerine yönelik TBMM çatısı altında Osmanlıca kurs açılması için TBMM Başkanlığına başvurduğunu ifade etti.

Bu başvuruyu yaparken milletvekillerinin, ecdadının dilini öğrenmesini amaçladıklarını kaydeden Fırat, Hayrat Vakfı Ankara Temsilcisi Said Yavuz ile diğer hocaların açılan kursta ders verdiğini söyledi. Fırat, şöyle konuştu:

“Geçmişle bugün ya da yarın arasında bağlantı kurmak için Osmanlıca’nın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü, eski kitabelerimizde, Osmanlı parasının üzerinde, tapularda, cami veya medreselerde yazılı olan Osmanlıcayı okuyabilmek ve bunu çocuklarımıza aktarabilmek adına Osmanlıcayı önemsiyoruz. Bu nedenle bu kursu düzenledik ve milletvekili arkadaşlarımızdan da yoğun ilgi var. 36 milletvekili arkadaşlarımızla birlikte Osmanlıca’yı öğreniyoruz.”

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.