Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Hayrat Vakfı İşbirliği ile düzenlenen Osmanlıca Türkçesi Kursları’nın sertifika töreni Mevlana Kültür Merkezi, Sultan Veled Salonu’nda gerçekleşti.

Törene, çok sayıda vatandaş katıldı. Programda konuşan Osmanlıca Dersleri Türkiye Koordinatörü Mustafa Yankın, Osmanlıca’nın önemine dikkat çekti. Yankın, “Neden Osmanlıca diye soracak olursak binlerce cevap çıkar karşımıza. Osmanlıca bizim bin yıllık milli ve kültürel hafızamızdır. İslamla şereflenir şereflenmez, Kur’an diliyle yazmaya ve okumaya başladık. Bin yıl kitaplarımızı, hikâyelerimizi, şiirlerimizi, tarihimizi, mezar taşımızı Osmanlıca yazdık. Osmanlıca bizim tarihimiz, has dilimizdir. Bizim aynamızdır Osmanlıca” diye konuştu.

İnsanların hafızası olduğu gibi milletlerin de hafızası olduğunu aktaran Mustafa Yankın, “Bir insan düşünün 50’lili yaşlarda tüm hafızasını yitirmiş. Ne geçmişini hatırlayabilir ne de geleceğini görebilir. Milletler de böyledir işte. Dili elinden alındığı zaman hafızasını kaybetmiş gibi olur. Geçmişini okuyamaz, geleceğini düşünemez. Onun için bizim hafızamız olan Osmanlıca’ya sahip çıkmalıyız” ifadelerini kullandı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Hayrat Vakfı’nın imzaladığı protokolden de bahseden Yankın, “Protokol ile 970 merkezde 4 bin gönüllü eğitmen ile derslere başladık. Türkiye’de 40 bin kişiye Osmanlıca öğrettik. Burada Konya’yı da tebrik etmek istiyorum, Türkiye’deki toplam rakamın 10’da birinden fazlası Konya’ya yer alıyor. Bu büyük başarıdır. Buradan tüm emeği geçenleri tebrik eder, ilgi gösterenlere teşekkür ediyorum” dedi.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.