Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

2014-2015 eğitim öğretim döneminin sona ermesi nedeniyle düzenlenen KEDEM (Keçiören Belediyesi Eğitime Destek Merkezi) Yıl Sonu Şenliği’nde “Osmanlı Türkçesi” kurslarının ilk mezunları katılım belgelerini Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın elinden aldı.

Mevlana Kültür ve Spor Merkezi’nde gerçekleştirilen yıl sonu şenliği programı mehteran gösterisi ile başladı. Daha sonra KEDEM Osmanlıca kursu mezunlarına katılım belgelerini vermek üzere sahneye gelen Başkan Mustafa Ak, bugün bir gurur tablosunu daha beraberce yaşadıklarına dikkat çekerek,

“Şükürler olsun ki Keçiören hem eğitimde hem de diğer birçok alanda yine öncülüğünü göstermiş, yine bir ilke imza atmış durumda. Belediye olarak zaten daha önce meslek edindirme kurslarımızda isteyenlere Osmanlıca kursu veriyorduk. Ama böylesine kapsamlı KEDEM bünyesinde çocuklarımıza yapılmış olan kursu Ankara’da ilk defa biz gerçekleştirdik. Ve bu kursun sayesinde birçok çocuğumuz Osmanlı Türkçesi ile artık hem yazabilir hem de okuyabilir hale gelmiş durumda” dedi. Osmanlıca kursuna yaptığı katkılardan dolayı Hayrat Vakfı’na teşekkür eden Başkan Ak, “Ayrıca bu kursa çocuklarını yazdıran velileri de tebrik ediyorum. Allah onlardan razı olsun. Çünkü onlar bunun önemini kavramazlarsa çocuklara aktarmak kolay olmuyor. Bu kursa katılan değerli öğrencilerimizi de tebrik ediyorum. Yapmış oldukları bu cesaretli ve güzel davranışlarından dolayı inşallah bundan sonraki hayatlarında başarılı olacaklarına inanıyorum” diye konuştu.

“ARŞİVLERDEKİ OSMANLICA ESERLER OKUNMALI”

Mustafa Ak, Türkiye tarihi içinde Osmanlı döneminin 600 yıllık son derece önemli ve parlak bir süreci kapsadığına işaret ederek

“Atalarımız, bize bu toprakları emanet edenler bizim gurur abidelerimizdir. Osmanlı toprakları içerisinde olup da şu anda farklı devletler haline gelmiş yaklaşık 60’a yakın ülke var. Ve bu ülkelerin tamamı aslında bir önceki dönemde kendilerini Osmanlı olarak gören, Osmanlı Devleti’nin tebası olarak gören topluluklardır. Barış ve huzur içerisinde de yaşamışlardır. 600 yıl boyunca adaletle hükmedilmiştir ve onlar kültürlerini, dillerini ve dinlerini hiçbir ayrım gözetmeksizin yaşatmışlardır” dedi. Söz konusu dönemde bilim, sanat vb. alanlarda birçok eserin üretildiğini ve bu eserlerin arşivlerde yer aldığını hatırlatan Başkan Ak, “Belki birçoğu imha edildi, belki birçoğunun değeri bilinmedi, ama hala sadece Türkiye’de değil, Balkanlar’da, Afrika’da, Ortadoğu’da ve Doğu’da Osmanlı’nın üretmiş olduğu, Osmanlı Türkçesi ile üretilmiş birçok eser var. Ve bu eserlerin okunması, bu eserlere ulaşılması da gerekiyor. Bu büyük bir eksiklikti ve biz Osmanlı Türkçesi’nin yeni neslimize de öğretilmesi anlamında özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun bizlere göndermiş olduğu talimatlarla bunun hem okullarda hem de belediyeler aracılığıyla birçok kurslarda gösterilmesi ile ilgili hassasiyetlerini dikkate alıp Keçiören Belediyesi olarak bu kursları başlattık. Yoğun bir katılım oldu. Ankara’da bunun gururunu yaşıyoruz. Bu önümüzdeki dönemlerde de devam edecektir” mesajını verdi.

KEDEM’LERİN SAYISI ARTACAK

Mustafa Ak, bugün aynı zamanda KEDEM’in Yıl Sonu Şenliği için bir araya geldiklerini kaydederek

“KEDEM’lerde bir yıl boyunca yapılan kurslarda biz sadece ders öğretmiyoruz, öğrencileri sosyal hayata alıştırıyoruz, değerler eğitimi veriyoruz. Öğrencilerimiz hem vakitlerini iyi değerlendirdiler hem sokağın kötü etkisinden kurtuldular hem de derslerini çok daha iyi bir noktaya getirmiş oldular. Bu nedenle arzu ediyoruz ki şu anda 10 tane olan KEDEM merkezlerini çok daha fazla sayıya ulaştıralım ve çocuklarımızın okul dışı vakitlerinin daha iyi değerlendirileceği merkezler halinde çoğaltılmasını istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımızı da başlattık” bilgisini paylaştı.

Şenliğe ev sahipliği yapan Mevlana Kültür ve Spor Merkezi’nin bulunduğu bölgeye büyük bir katkı sağladığını dile getirerek konuşmasını tamamlayan Başkan Ak, Osmanlıca kursu mezunlarına katılım belgelerini takdim etti. Şenlik programı daha sonra türkü dinletisi, halk oyunları gösterisi, skeçler, şiir dinletisi, koro, çocuk oyunları ve müzikal gösteriler ile devam ederek izleyicilere eğlenceli dakikalar yaşattı.

Şenlikte ayrıca izleyicilere futbol, voleybol ve basketbol topları, badminton seti, jenga, puzzle ve çeşitli sürpriz hediyeler de dağıtıldı.

Kaynak

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.