Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

22 Nisan 2012 Pazar günü Hayrât Vakfı ile Kalem ve Medeniyet Derneği’nin müştereken düzenledikleri “Üstad Bediüzzaman Said Nursi (ra)’ın diliyle Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)” konulu panel icra edildi. Canik kültür merkezindeki panele çok sayıda vatandaş ilgi gösterdi. Program, Merkez Site Camii Müezzin Kayyımı Kemal Abdülkayyum Durmuş Hocaefendi’nin Kur’an tilavetiyle başladı.

Açılış konuşmalarında Hayrat Vakfı Samsun Temsilcisi ve Kalem ve Medeniyet Derneği Başkanı Özcan Husrev Yağız salonu büyük bir coşku ile dolduran Hz. Peygamber (sav) aşıklarına katılımlarından dolayı teşekkür ederek Peygamberimiz’in, (sav) dost ve düşmanın ittifakıyla güzel ahlakın en yüksek mertebelerine mazhar olduğunu, herkesin kabulüyle insanlık içinde en meşhur ve en seçkin bir şahsiyet olduğunu elbette O Zat’ın (sav) sünneti ve hareketleri tabi olunacak en güzel numuneler ve takip edilecek en sağlam rehberler,düstur kabul edilecek en sağlam kanunlar olduğunu anlattı.

Açılış konuşmasında Canik İlçe Müftüsü Şakir Pinal Hocaefendi içinde bulunduğumuz zaman diliminde Peygamberimiz’in sünnetinin örselendiği, ötelendiği hatta hafife alındığını belirterek Peygamberimizi (sav) anlamaya ve yaşamaya her zamankinden çok daha fazla muhtaç olduğumuzu ifade ederek böyle meclislere iştirakin ehemmiyetini ifade etti.

Canik Belediye Başkanı Osman Genç Hazreti Peygamberi anlamak için bir araya geldiğimizi Peygamberimizi anlamanın O’nun hayatını yaşamaktan ibaret olduğunu, herkesin Hazreti Peygamberin (sav) hayatından alacağı çok şeyler olduğunu belirterek evrensel hukuk kurallarının temelinin Hazreti Peygamber tarafından atıldığını, acımasız bir dünyada yaşadığımızı bu merhametsizlik içinde peygamberin (sav) şefkat ve merhametinin ne kadar ehemmiyetli olduğundan bahsetti.

Panale Denizli’den iştirak eden Hayrat Vakfı Denizli Temsilcisi eğitimci – yazar M. Zakir Çetin Peygamberimizin manevi kişiliğinden bahsederek O’nun (sav) nuru ile insanlık bütün kemâlata vasıl olduğunu hatta Adem(as)’ın O’nun hürmetine rahmete mazhar olduğunu ve bütün alemlerin O’nun nuru ile hayat bulduğunu anlatan bir konuşma yaptı.

Panele Elazığ’dan iştirak eden Hayrat Vakfı Elazığ temsilcisi araştırmacı – yazar Dr. Ayhan Mirza İnak Kur’an’ın tarif ettiği üzere model bir insan olan Hazreti Peygamber’in model bir toplum yetişdirdiğini inatçı,batıl adetlerine sıkı sıkıya bağlı olan bir kavmi medeni bir kavim yapmakla beraber medeni milletlere üstad ve hakim kıldığından bahisle örnek alınacak ve rehber ittihaz edilecek yegane insan modelinin Hazreti Peygamber ve model toplum olarak da Sahabe-i Kiram olduğunu izah etti. Peygamber Efendimiz’in kutlu doğumunu ihya etmenin çok iyi olduğunu ancak Peygamberimiz’in kalbimize, ailemize, mahallemize, şehrimize doğmasının lüzumuna dikkat çekti.

Panelde son olarak Hayrat Vakfı Bolu temsilcisi ve oturum başkanı eğitimci-yazar Zeynel Abidin Yıldırım konuşmacılara sunumlarından dolayı teşekkür ederek ayet-i kerimede geçen “Allah’ı seviyorsanız Rasulüne ittiba’ edin ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın” ve Peygamberimizin “Rabbim beni en güzel şekilde terbiye etti” olan hakikatleri izah ederek oturumu kapattı.

Son olarak Canik Müftüsü Şakir Pinal Hocaefendinin duası ve hatıra fotoğrafları ile ile panel sona erdi.

FOTOĞRAFLAR:

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.